•  
  •  
  •  

Питання організації проведення атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою обговорено з представниками вищих навчальних закладів України

Національним агентством України з питань державної служби спільно з Міністерством освіти і науки України на базі Всеукраїнського центру підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування проведено навчально-методичний семінар «Організація проведення атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою».

У роботі навчально-методичного семінару взяли участь  Голова НАДС Костянтин Ващенко, державний секретар Міністерства освіти і науки України Павло Полянський, керівник Робочої групи з підготовки пропозицій до проекту Державного стандарту з української мови та тестових завдань Володимир Купрій,  заступник директора Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Галина Усатенко, представники вищих навчальних закладів України, члени Робочої групи з підготовки пропозицій до проекту Державного стандарту з української мови та тестових завдань, науковці, експерти.

Відкриваючи семінар очільник НАДС подякував присутнім за увагу до теми семінару, членам Робочої групи з підготовки пропозицій до проекту Державного стандарту з української мови та тестових завдань, за плідну співпрацю у цілісній розробці Стандарту української мови для державних службовців, який став основою Порядку атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою.

Костянтин Ващенко наголосив що із набранням чинності Закону України «Про державну службу» кардинальних змін зазнав порядок вступу на державну службу, суть якого полягає в тому, що однією із загальних вимог до осіб, які претендують на вступ до державної служби, встановлених положеннями статті 20 згаданого Закону, є вільне володіння державною мовою. Відтак, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі має подати посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою.

Як зазначив Голова НАДС, проект постанови Кабінету Міністрів України «Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою» розроблено з метою реалізації Закону України «Про державну службу». Серед найважливіших принципів державної служби, які передбачені положеннями Закону, є вільне володіння державною мовою, а основним обов’язком державного службовця є, зокрема, обов’язкове використання державної мови під час виконання своїх посадових обов’язків, не допущення дискримінації державної мови і протидія можливим спробам її дискримінації.

Новацією є те, що вільне володіння державною мовою повинне підтверджуватись посвідченням встановленого зразка, підкреслив Костянтин Ващенко. Проведення належної роботи в цьому напрямку є надзвичайно важливим завданням, яке на сьогодні стоїть перед Національним агентства України з питань державної служби, Міністерством освіти і науки України та Урядом.

Павло Полянський, продовжуючи тему семінару, окреслив окремі фахові аспекти при організації проведення атестації осіб щодо вільного володіння державною мовою вищими навчальними закладами України. Окремо наголосив на профільності вишу, фаховості членів атестаційної комісії і високої відповідальності освітян за результати атестації.

У своєму виступі керівник Робочої групи з підготовки пропозицій до проекту Державного стандарту з української мови та тестових завдань Володимир Купрій визначив ключові моменти організаційного процесу атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою.

 Заступник директора Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Галина Усатенко представила зразок тестових завдань, тем та сценаріїв для проведення співбесіди під час атестації.

Заступник Голови НАДС Андрій Заболотний висвітлив правові аспекти Порядку атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою. Також увагу присутніх акцентував на окремих положеннях нормативно-правових актів, до яких пропонується внесення змін, якими пропонується надати право вищим навчальним закладам надавати послуги організаційного характеру, пов’язані з проведенням у вищому навчальному закладі атестації осіб, які претендують на вступ до державної служби, щодо вільного володіння державною мовою та виготовляти посвідчення.

У ході зустрічі серед учасників семінару відбулась конструктивна дискусія, щодо визначення   вимог до рівня мовної компетентності осіб, які претендують на вступ до державної служби. Присутні мали можливість поставити актуальні питання посадовцям щодо механізму проведення атестації, поділитись власним досвідом та ознайомитись із перспективами розвитку державної служби в Україні.