• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Голова НАДС Наталія Алюшина про уроки війни в Україні для системи публічного управління (авторська стаття в міжнародному експертному виданні PA TIMES)
опубліковано 17 березня 2025 року о 08:54

«Громадяни України болісно сприймають те, що міжнародні партнери включають кремлівського злочинця до перемовин, замість того, аби покарати за очевидні для цивілізованого світу злочини…». Про це заявила Голова НАДС Наталія Алюшина у авторській статті для міжнародного експертного видання PA TIMES - журналі American Society for Public Administration (ASPA) National. 

У статті «Чинники управлінської спроможності. Чому вчать три роки війни в Україні» Наталія Алюшина вважає за необхідне привернути увагу експертних управлінських кіл США до реальної ситуації в Україні.  

«Уже три роки українська система державного управління діє в умовах повномасштабної війни з рф. Попри жорсткий тиск мусимо протистояти ворогу, виконувати внутрішні соціальні зобов’язання і зберігати довіру міжнародних партнерів. За цей час ми напрацювали вагомий досвід, значимий для США і країн Європи, з огляду на глобальні ризики, які прогнозують аналітики з усього світу», - пише Наталія Алюшина. Голова НАДС наголосила, що навіть великі країни з дієвими управлінськими системами, якою, безумовно, є Україна, виснажуються і потребують кадрових та інституційних трансформацій. 

З огляду на це, Наталія Алюшина виокремила два комплексних чинники воєнного часу, що вимагають посиленої уваги, оскільки суттєво впливають на управлінську спроможність. 

«Перший чинник - це фізичне й психологічне виснаження публічних службовців. В умовах стресу люди швидко вигорають і втрачають мотивацію. На публічній службі ці процеси виразніші, аніж у приватному секторі. Адже працівники державних і муніципальних інституцій мають вищий рівень відповідальності і більше встановлених законом обмежень. Вони не можуть, як інші громадяни, будь-коли взяти відпустку і разом з близькими відновити психологічну рівновагу. Натомість втрата досвідчених службовців послаблює інституційну міць держави», - зазначила Наталія Алюшина. 

Другим чинником, відчутним для системи публічного управління, Голова НАДС назвала комплексні політичні ризики та вразливість суспільства до політичних подразників. За її словами, громадську рівновагу починають порушувати зневіра та апатія. Причини – на поверхні: щодня гинуть військові й цивільні; частина територій окупована, а захоплені там українці є заручниками росіян; мільйони родин розлучені через виїзд дружин, матерів та дітей на чужину… 

«У суспільстві посилюється політична турбулентність, яка впливає негативно на інституційну стійкість. Люди відчувають розпач і через це частково втрачають довіру до власної держави та управлінців, які її представляють. У таких умовах ключове завдання публічної служби – демонструвати суспільству управлінську злагодженість та відкритість до громадянського діалогу. Ідеться про посилення та оновлення кадрового потенціалу публічної служби, активування суспільної взаємодії, інтегрування громадянських ініціатив до державних інституцій», - наголосила Наталія Алюшина. 

Голова НАДС підкреслила необхідність переконати суспільство у тому, що державні інституції – не «золота» клітка для обраних, а «open space» для громадянського community. За її словами, для цього важливо наблизити цінності публічної служби до розуміння людей, підвищити її привабливість як місця роботи в очах кваліфікованих спеціалістів із бізнес-середовища, а також – випускників університетів. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux