Головними викликами у впровадженні ШІ на державній службі є недостатній рівень цифрової грамотності частини службовців, загрози кібербезпеці, а також — етичні ризики: дискримінація, упередженість алгоритмів, відсутність людського контролю над критичними рішеннями. Про це заявила Голова НАДС Наталія Алюшина у рамках дискусійного блоку «ШІ в управлінні людськими ресурсами» у рамках Ради управління людськими ресурсами при НАДС.
На думку очільниці Агентства, відповіддю на виклики є знання, підготовка і спільні рішення. «Будь-яким інструментом потрібно навчати користуватися. У нашому випадку, маємо розповісти публічному службовцю про переваги використання і ризики», - наголосила Наталія Алюшина. Вона відзначила у практичному доробку НАДС підготовку разом із Мінцифрою та Вищою школою публічного управління Порадника з відповідального використання ШІ, які розкривають базові принципи етичного використання ШІ та навчають правил цифрової гігієни.
«Наступним завданням є підготовка відповідного Порадника для служб управління персоналом. Мої колеги вже формують, які ключові речі мають туди увійти й на що службам управління персоналом потрібно звернути увагу», - зауважила Наталія Алюшина. Вона наголосила, що освіта є фундаментом цифрових трансформацій, тож в НАДС зосереджують увагу на професійному розвитку публічних службовців.
«У 2024 році НАДС погодило сім програм підвищення кваліфікації з питань ШІ, у І кварталі 2025-го — ще три. Вища школа публічного управління активно долучається до навчання службовців цифровим навичкам і використанню ШІ на практиці», - зазначила Голова Агентства. Наталія Алюшина виокремила п’ять ключових чинників, що дозволяють уникнути неетичності в HR-процесах із використанням ШІ.
«Необхідно мінімізувати упередження шляхом ретельного підбору навчальних даних, поєднувати ШІ з людською експертизою, забезпечити прозорість, навчати персонал і будувати довіру через відповідальне ставлення до даних і справедливість процедур. Маємо пропускати крізь себе наслідки дій та рішень. Штучний інтелект — наш потужний союзник, але тільки за умови, що ми будемо використовувати його відповідально», - наголосила Наталія Алюшина.