НАДС ініційовано розгляд питання щодо соціальних гарантій для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування на випадок загибелі (каліцтва) під час виконання обов’язків в умовах правового режиму воєнного стану. На думку Голови НАДС Наталії Алюшиної, держава має потурбуватися про соціальний захист та підтримку публічних службовців у воєнний час.
«Значна кількість державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування продовжують виконувати свої обов’язки у зонах активних бойових дій та на територіях, захоплених агресором. Є випадки загибелі та поранень під час виконання посадових обов’язків. Ми усі були свідками трагічних подій, що сталися у Харкові та Миколаєві під час потрапляння снарядів та ракет до адміністративних будівель. Загинули наші громадяни, які попри ризик та небезпеку прийшли на свої робочі місця. Бо кожен з нас на своїй ділянці фронту робить все можливе, а, інколи, й неможливе, аби наблизити перемогу. При цьому, на сьогодні відсутні будь-які законодавчі гарантії соціального захисту публічних службовців у разі загибелі або каліцтва під час виконання службових обов’язків у період війни», - зазначає Наталія Алюшина.
Таку ініціативу підтримала група народних депутатів, а також колеги з Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міноборони, Міністерства охорони здоров’я та Мінагрополітики. Крім цього, отримано лист-доручення Першого заступника Голови Верховної Ради України Олександра Корнієнка від 19 квітня 2022 року щодо підготовки законодавчих змін у зв’язку із втратою життів громадян під час виконання посадових обов’язків. Серед них зазначено, зокрема: державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, медичних працівників, працівників органів правосуддя, екстрених та комунальних служб.
Наразі НАДС спільно з колегами з Міноборони вже напрацьовано проект Закону України «Про встановлення соціальних гарантій на публічній службі на випадок загибелі (каліцтва) під час виконання обов’язків в умовах правового режиму воєнного стану». Відбулося декілька міжвідомчих нарад, де було обговорено та погоджено загальну концепцію документа та його основні положення.