19 грудня відбулось заключне у 2024 році засідання Ради управління людськими ресурсами при НАДС, до складу якої входять експерти і представники служб з управління персоналом державних органів та органів місцевого самоврядування.
Захід проводився у змішаному форматі – близько 50 учасників взяли участь офлайн в Центрі оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби Вищої школи публічного управління при НАДС. Ще стільки ж долучились до засідання онлайн (Zoom).
В рамках засідання обговорили тенденції та перспективи розвитку публічної служби на шляху до євроінтеграції. З презентацією виступила Голова НАДС Наталія Алюшина, яка розповіла про деталі процесу переговорів щодо вступу України до ЄС в частині реформування державного управління та двосторонні зустрічі України та Європейської Комісії в рамках здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС.
Також Голова НАДС розповіла про переосмислення підходів у залученні персоналу, відновлення конкурсів на публічній службі, реформу системи оплати праці, оптимізацію та цифровізацію процесів управління людськими ресурсами, доброчесність публічних службовців, шляхи підвищення привабливості публічної служби, її доступності для осіб з інвалідністю, ветеранів і ветеранок.
Окрему увагу Наталія Алюшина приділила необхідності вільного володіння англійською мовою для публічних службовців України. Вона зазначила, що в рамках проєкту НАДС та компанії EF Language Learning Solutions під назвою «Eng4PublicService» уже більше 24 тисяч публічних службовців із більш ніж 1100 органів державної влади і місцевого самоврядування безкоштовно вивчають англійську мову на мультимедійній онлайн-платформі EF.
Під час заходу із презентацією виступила також аналітикиня політики Директорату з питань державного управління ОЕСР Оксана Гус, яка розповіла про застосування принципів публічної доброчесності до управління персоналом, що є вкрай важливою темою для подальшого розвитку державної служби в Україні. Її досвід і рекомендації, засновані на найкращих міжнародних практиках, допоможуть краще зрозуміти, як інтегрувати принципи доброчесності у всі процеси управління людськими ресурсами.
Керівниця практики People Advisory Services Ernst & Young в Україні Ольга Горбановська, одна з найкращих експерток у галузі управління персоналом, яка має унікальний досвід у побудові HR-стратегій, розповіла про те, як досягти конкурентної переваги завдяки співробітникам, що є надзвичайно актуальною темою для сучасного ринку праці.
Ще одна панельна дискусія стосувалась сучасних підходів до підтримки та розвитку державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування. В рамках цієї панелі обговорювались пріоритетні напрями професійного розвитку публічних службовців у Вищій школі публічного управління на 2025 рік. З промовою виступила директорка Вищої школи публічного управління Юлія Лихач, яка розповіла про ключові ініціативи та плани підвищення кваліфікації публічних службовців у наступному році.
Директорка Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Марина Канавець виступила на тему можливостей для професійного навчання публічних службовців коштом міжнародної технічної допомоги та інших форм міжнародного співробітництва. За її словами, в умовах європейської інтеграції, розвиток публічної служби в Україні нерозривно пов’язаний із впровадженням кращих європейських практик та стандартів. Тому, важливо розглянути, які можливості професійного навчання для публічних службовців відкриваються через міжнародні проєкти та співпрацю з європейськими партнерами і не тільки.
Також під час панельної дискусії учасники торкнулись теми залучення та адаптації ветеранів та ветеранок на публічній службі. Кар'єрні консультанти ініціативи НАДС та проєкту «Pro-Integrity» від USAID і UK International Development “Публічна служба для ветеранів та ветеранок” Володимир Серветник та Іван Грінченко наголосили на тому, що ветерани мають великий потенціал для того, щоб стати важливою частиною публічного управління. Вони володіють досвідом і навичками, які можуть бути корисними для державної служби, особливо у таких складних умовах.
Третя дискусійна панель стосувалась удосконалення нормативно-правової бази та нових методичних рекомендацій. В рамках цієї панелі керівник експертної групи з питань класифікації функцій і посад державної служби Генерального департаменту з питань політики оплати праці та функціонального розвитку державної служби НАДС Галина Кудринська презентувала результати дослідження про організацію роботи та оплату праці державних службовців в умовах воєнного стану.
Крім того, директор Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС Юлія Марушкевич розповіла про стан реалізації Закону України №3077 “Про службу в органах місцевого самоврядування”
Державний експерт Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС Анастасія Миркєєва виступила з презентацією на тему проведення стажування громадян з-поміж молоді, які не перебувають на посадах в органах публічної влади. За її словами, стажування – це не просто можливість для молодих людей отримати цінний досвід та знання. Це також потужний інструмент для посилення публічної служби. І завдання НАДС - надати службам управління персоналом методичну та консультативну підтримку у впровадженні цього HR-інструменту.
Державний експерт Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС Юлія Єрченко детально ознайомила всіх присутніх з актуальними вимогами щодо ведення та зберігання особових справ державних службовців. Це питання є важливим для всіх вимог законодавства у процесі управління персоналом на державній службі. Ведення та зберігання особових справ вимагає чітких стандартів та належного контролю, що дозволяє уникнути помилок і правопорушень.
Традиційно було підбито підсумки Всеукраїнського конкурсу “Кращі практики управління персоналом” та відзначено 10 переможці з різних куточків України в рамках трьох номінацій: “Краща практика формування підтримки ментального здоров’я у колективі”, “Краща практика адаптації ветеранів і ветеранок на публічній службі”, “Краща практика сприяння мотивації до вивчення англійської мови”. Переможцями стали: Вiддiл організацiйно-кадрової та iнформаційної роботи Буштинської селищної ради, Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації, Департамент роботи з персоналом та організаційного розвитку Міністерства фінансів України, Управління по роботі з персоналом Пенсійного фонду України, Відділ юридичної роботи та управління персоналом Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації, Управління з питань персоналу Міністерства у справах ветеранів України, Відділ управління персоналом Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Апарат Авангардівської селищної ради, Відділ розвитку та промоцій апарату Львівської обласної державної адміністрації, Департамент економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів Волинської обласної державної адміністрації.
Захід модерувала Голова Ради, директор Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС Юлія Марушкевич.
Додатково:
Рада управління людськими ресурсами при НАДС – постійний консультативно-дорадчий орган, до складу якого увійшли представники HR-департаментів усіх центральних органів виконавчої влади. Вона є важливим органом координації політики, що стосується управління людськими ресурсами в державних органах та органах місцевого самоврядування. Організаційне та інформаційне забезпечення діяльності Ради здійснює Генеральний департамент НАДС, що забезпечує формування державної політики у сфері управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування.