Закон України “Про службу в органах місцевого самоврядування” є одним із обовʼязкових у дорожній карті з реалізації децентралізації. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час тематичної панелі “Роль місцевого самоврядування в процесах євроінтеграції” в рамках Бучанського Форуму “Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція”.
«Цього року ми зробили важливий крок. Прийнято Закон України «Про службу в ОМС» (№3077). На усіх рівнях є розуміння важливості цього закону, зокрема, в контексті нашого євроінтеграційного шляху. У документі закладені принципи Європейської хартії місцевого самоврядування та кращі новели професійної державної служби», - зауважила Наталія Алюшина.
За її словами, висновки програми SIGMA та Ради Європи свідчать про сильні сторони закону. Це стосується, зокрема, статусу професійного службовця місцевого самоврядування, порядку кадрового добору через відкриті конкурсні процедури та максимальне забезпечення публічності інформації про вакансії. Зрозумілий порядок звільнення з посади та дисциплінарного провадження. Запроваджено відмінність між виборними посадовими особами та професійними службовцями місцевого самоврядування. Вперше виписані положення щодо політичної неупередженості, які стосуються найманих співробітників органів місцевого самоврядування. Важливою новелою є запровадження функції «керівника служби», що є еквівалентними повноваженням керівника державної служби, передбачених законом про державну службу.
На думку Голови Агентства, місцеве самоврядування потребує найшвидшого оновлення підходів до добору персоналу, побудови карʼєри та прозорості прийняття кадрових рішень, а також нових інструментів управління персоналом.
“Без запровадження європейських принципів побудови служби в органах місцевого самоврядування та оновлення HR-інструментів неможливо побудувати професійну конкурентну службу в територіальних громадах. А відсутність професіоналів поставить під сумнів спроможність органів місцевого самоврядування та реалізації можливостей, які надаються в ЄС, навіть зараз”, - зауважила Наталія Алюшина.
Попереду, за словами Наталії Алюшиної, робота з впровадження європейських стандартів та європейських принципів як в законодавстві, так і на практиці. Так, розроблено дорожню карту впровадження Закону №3077. В роботі також розробка вже низки НПА.