Голова НАДС Наталія Алюшина презентувала хід реформи системи оплати праці державних службовців в Україні у рамках тематичного міжнародного семінару, що відбувся у Ризі (Латвія).
Наталія Алюшина відзначила, що одним із результатів реформування в Україні є вирівняння рівня окладів на посадах головних спеціалістів державної служби в різних міністерствах. «Раніше він коливався до 43%. У 2024 році цей показник вирівнявся. Середня заробітна плата за типову роботу в подібних державних органах є майже однаковою. Однією з причин є чітка структура зарплати (70/30)», - наголосила очільниця НАДС.
За словами Наталії Алюшиної, для України є викликом повноцінний запуск реформи з 2025 року. «Наразі всі зусилля зосереджені на супроводі законопроекту № 8222 у Парламенті та врахуванні унікального досвіду при прийнятті наступних рішень», - зазначила Голова Агентства. Крім цього, існує ряд ключових кроків реформи, які складаються з необхідних законодавчих змін до Закону України "Про державну службу", як спеціального Закону на постійній основі. Також це прийняття та оновлення підзаконних актів. Це передбачено розділом 1 “Реформа державного управління” Плану України.
"Україна вже не на початку шляху, ми маємо певний прогрес. Орієнтуємося на Принципи належного врядування SIGMA, чіткі індикатори Плану України та Рекомендації Європейської Комісії стосовно Пакету розширення Європейського Союзу", - резюмувала Голова Агентства.
Додамо, що метою заходу, організованого Програмою підтримки вдосконалення врядування та менеджменту (SIGMA), є обмін знаннями й досвідом щодо систем оплати праці державних службовців у різних країнах. Зокрема ішлося про законодавчу базу, структуру заробітної плати, пільги та унікальні виклики, з якими стикається кожна країна. Обговорювалися напрямки реформування цих систем в окремих країнах у контексті ключових принципів, таких як рівна оплата за рівну роботу, прозорість, ясність і бюджетна доступність у розробці ефективної політики винагород. Було представлено Принципи державного управління 2023 року, розроблені SIGMA, і пояснено методологію, що використовується для оцінки відповідності країн цим Принципам.