Упродовж 2022-2024 років у регіональних центрах підвищення кваліфікації підвищили рівень професійної компетентності майже 370 тисяч публічних службовців

опубліковано 15 липня 2025 року о 16:19

Про це зазначила Голова НАДС Наталія Алюшина під час засідання Координаційної Ради  з питань професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад. На її думку, регіональні центри підвищення кваліфікації мають стати основним осередком формування сучасної системи професійного навчання у регіонах.

«Сьогодні на порядку денному питання посилення інституційної стійкості та спроможності регіональних центрів в системі професійного навчання публічних службовців. Наразі на підвищенні кваліфікації публічних службовців спеціалізуються 18 регіональних центрів. Великий плюс – це їх широке географічне розташування. Наразі маємо майже 157 тисяч фактично працюючих державних службовців. А також близько 215 тисяч посадових осіб місцевого самоврядування, включаючи депутатів місцевих рад та інших посадовців, які працюють в органах місцевого самоврядування», - зауважила Наталія Алюшина. 

Загалом щороку в середньому 69 тисяч державних службовців підвищують рівень професійної компетентності у регіональних центрах. Також спостерігається тенденція щодо збільшення кількості посадових осіб місцевого самоврядування, які реалізовують своє право на професійне навчання. Так, частка посадових осіб з 38% у 2022 році зросла до 44% у 2024 році. З прийняттям Закону про службу в органах місцевого самоврядування кількість посадових осіб, які проходитимуть навчання в регіональних центрах, з кожним роком зростатиме.

Цього року у НАДС вперше зробили рейтингування регіональних центрів не лише за показником кількості учасників навчання, але і за іншими показниками, які дають можливість глибше проаналізувати їх діяльність. Так, за показником «Реалізація нормативно-правових актів» найкращими були Вінницький, Чернігівський Сумський, Полтавський та Рівненський центри. За індикатором «Кількість реалізованих у відповідному році загальних та спеціальних програм» в першій п’ятірці – Полтавський, Волинський, Запорізький, Чернігівський та Івано-Франківський центри. Також відмічено ефективну роботу Волинського, Житомирського, Вінницького та Хмельницького регіональних центів та регіонального центру Київської області за показником «Інші надходження, не заборонені законодавством, в тому числі за власний рахунок учасників навчання та рахунок коштів роботодавців».

До п’ятірки РЦПК, які щороку забезпечують навчання найбільшої кількості публічних службовців, входять Вінницький, Волинський, Полтавський, Чернігівський. Окремо Голова НАДС відмітила Запорізький, Миколаївський, Сумський регіональні центри, які розміщенні у прифронтових територіях і здійснюють свою освітню діяльність в надзвичайно важких умовах.

Серед викликів для РЦПК на найближчий час - навчання посадових осіб місцевого самоврядування з огляду на прийняття Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 3077. Важливо не лише ознайомлювати їх із новелами нового Закону, а й розвивати навички його практичного застосування. Ще одне важливе завдання - системний рівень навчання депутатів місцевих рад. За словами Наталії Алюшиної, кількість депутатів місцевих рад, які проходять навчання у регіональних центрах становить  в середньому до 1000 осіб щороку. Тому пошук шляхів посилення конструктивної мотивації публічних службовців до навчання –  також в колі першочергових завдань.

Не менш важливо розвивати потенціал викладачів (тренерів). Мова йде про стимулювання освітніх інновацій, урізноманітнення освітніх технологій, модернізацію змісту програм та академічну доброчесність. А також екосистему цифрових рішень у сфері професійного навчання.

До обговорення долучилися заступник начальника Вінницької обласної військової адміністрації Андрій Кавунець, перший заступник голови Полтавської обласної ради, депутат обласної ради VIII скликання Олександр Лемешко, заступник керуючого справами виконавчого апарату Полтавської обласної ради, депутат обласної ради Людмила Смотрицька, керівник апарату Луганської обласної державної адміністрації Надія Калігаєва, керівник апарату Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Мужикова, заступник начальника Південно-Східного міжрегіонального управління НАДС – начальник відділу у Одеській, Миколаївській та Херсонській областях Ольга Кальченко, керівниця проєктних офісів Асоціації об’єднаних територіальних громад і Державної служби України надзвичайних ситуацій, співзасновниця Асоціації проєктних менеджерів України, директорка консалтингової компанії «Boosters consulting group» Тетяна Нехайчук, національна експертка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» Яна Брусенцова, виконуюча обов’язки директора Сумського регіонального центру підвищення кваліфікації Оксана Чечіль,  директор Вищої школи публічного управління Юлія Лихач. 

Довідкові матеріали: 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux